ZÓNA A

31. srpna 2007 v 10:48 | BaRry |  Punkový skupiny
Jak určitě víte, tak Zóna A je z Bratislavy, pro neznalé je to hlavní město Slovenska, vznikla v lednu roku 1980 s názvem Parodox, to jsme byli ještě se Slovenskem spojeni (Československo - v roce 1993 jsme se rozdělili). Všichni členi bydleli v jednom paneláku, kde též měli i svou zkušebnu. V začátcích měli pouze jen akustické kytary a plechovky, i přesto kapela zkoušela obden. První sestava vypadala takto: Peter Schredl - Koňýk - zpěv, Jaro Lederleither - Leďo - kytara, Rasťo Štiglic - basová kytara, Laco Vincze - Makký Pes - bicí. Jak ubíhal čas, kapela měla lepší nástroje, ale také přišla povinnost - Koňýk od října 1980 musel na vojnu, tím se rozvoj skupiny pozastavil.

Konečně přišel první koncert v březnu 1983 na "obvodní přehlídce amatérských kapel", kde získali cenu za nejlepší text a porvali se s "nepřáteli punku". Ještě v tomto měsíci Rasťo odešel studovat (stihl s kapelou odehrát druhý koncert) a na místo basáka nastoupil Miro Kolečáni - Koleso. S ním odehráli devět koncertů a v dubnu 1984 odešel do Ex-Tipu. Poté se sestava změnila na Peter Schredl - Koňýk - zpěv, Jaro Lederleither - Leďo - kytara, Petra Huriga - Oziho - bicí (z Ex-Tipu), Sveťa Korbela - kytara, Braňa Alexa - basová kytara. V tuto dobu se také změnil název na Zónu A.

Poté přišel úspěch, mnoho koncertů, dvacetiminutový film, který režíroval M. Hanzlíček (nebyl povolen, kvůli socialismu). Okolo června 1985 se objevuje první demo-kazeta. A poté přišla doba kdy i Zóna A byla napsaná na černé listině a nesměla hrát. V této době vzniklo další demo s názvem Potopa. Další koncert odehráli pod názvem Z.A. v září 1986. Přišly znovu úspěchy, mnoho koncertů do kterých NEzasáhla VB, ale našly se i výjimky, kdy Koňýrovi jako organizátorovi hrozilo vězení.

V únoru 1988 kapelu opustil Sveťo, který obnovil Ex-Tip v 89´. V roce 1988 bylo natočeno další demo-kazeta Útok na špicu hitparády. V dubnu 1988 sklidili znovu úspěch a natočili první skladbu pro film "Iba deň". V létě 1988 hostoval kapele policajt Elvis, který do kapely přinesl "lidovější zvuk". Přišly nové a nové úspěchy, mnoho vyprodaných koncertů nejen v Praze a Bratislavě. Další demo-kazeta Všetko je dnes O.K.


V létě 1989 natočili nový, ale už hodinový film Nezmením sa!, který režíroval P.Sedlák a také skončil stejně jako první film - zakázaný. Byl vysílán až po revoluci 1990. Stálé a opakované úspěchy.

V roce 1990 odešel Braňo s bubeníkem a založili Slobodnou Európu (se Sveťou). Náhrada byla z kapely Ex-Tip Miro Mikuška - Miki - basová kytara a Tibor Čech - Fešák - bicí. V dubnu 1990 bylo natočeno první oficiální LP s názvem Potopa, které obsahuje skladby ze třetí a čtvrté demo-kazety. Od roku 1991 hraje kapela s novým basákem Lumprem a bubeníkem Mikem. V roce 1993 se bylo natočeno album Nie je to tak zlé. 1994 další album Útok na špicu hitparády. Až v roce 1996 V životnej forme. 1999 Nech žijeme. 2000 Nikto nevie jak to dopadne. 2004 Na predaj.


Kapela hraje dodnes.

Pro ukázku dnešních úspěchů fotka z roku 2004.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 *DunkelEngel* *DunkelEngel* | Web | 28. srpna 2008 v 17:39 | Reagovat

Ahoj,moc potřebuju tvoje hlasy!→více na mém blogu a promiň za reklamu!

PS:hezký blogís

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama